Wystrój i aranżacje pokoju dziecięcego

Najpopularniejsze kolory w pokoju dziecięcym

Paulina Janczewska

Urządzenie pokoju dziecięcego wymaga od nas podjęcia kilku decyzji. Jedna z najważniejszych odnosi się do tego, jaka będzie przewodnia kolorystyka tego pomieszczenia. Tu duże znaczenie ma nie tylko barwa ścian, ale i mebli, a obie przesądzają o tym, jaki jest odbiór kolorystyczny pomieszczenia.

Co do zasady, może być ono zarówno jasne, jak i ciemne, a każde z omawianych tu rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników, jak i osoby, które zwracają uwagę na jego niedociągnięcia. Analiza argumentów obu stron pozwala jednak wysunąć wniosek, że to właśnie w jasnym wnętrzu korzyści jest znacznie więcej niż ewentualnych niedociągnięć. Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, które ma trafić do urządzanego przez nas właśnie pokoju, powinno nam zależeć przede wszystkim na tym, aby czuło się w nim dobrze i bezpiecznie.

Pokój dziecięcy jest przy tym pomieszczeniem dość specyficznym, ma bowiem do zrealizowania znacznie więcej funkcji niż każde inne pomieszczenie. To właśnie tu dziecko śpi, uczy się, bawi, wypoczywa, tu także przyjmuje gości, którzy przychodzą w odwiedziny, aby porozmawiać o ważnych sprawach, Nic więc dziwnego, że zaleca się dążenie do stworzenia przestrzeni harmonijnej, inspirującej oraz takiej, która bez trudu jest w stanie przyczynić się do pogodnego nastroju małego mieszkańca.

Najlepszy kolor dla dziecka

Psychologia barw

Oczywiście, cel ten można osiągnąć przede wszystkim wówczas, gdy zdecydujemy się na odpowiedni dobór barw, te bowiem wpływają na wiele sposobów na to, jak dziecko czuje się w danym pomieszczeniu. Dziś coraz częściej możemy usłyszeć o psychologii barw, nie ma bowiem wątpliwości, że kolorystyka wnętrza może mieć wpływ na to, jak się czujemy i na co mamy ochotę. Wiadomo zatem, że odcienie żółci i bieli są w stanie poprawić koncentrację, a szarości nie tylko uspokajają, ale i pozwalają na lepszą mobilizację, gdy praca wykonywana przez dziecko ma być szczególnie intensywna.

Do pracy, nauki i odpoczynku

Odczucie odprężenia jest wzmacnianie między innymi przez fiolet i zieleń, jeśli więc chcemy, aby nasze dziecko było motywowane do nauki, a jednocześnie mogło się wyciszyć po zabawie, musimy stawiać na określone połączenia kolorystyczne. O tym, jak dobierać kolory, można przekonać się również analizując rozwiązania proponowane nam przez najpopularniejsze dziś style. Jeśli więc analizujemy styl vintage, marynistyczny, czy też skandynawski, to właśnie biele i beże są rozwiązaniami najczęściej wykorzystywanymi. Jasne biurko nie tylko sprzyja pracy, ale również sprawia wrażenie nieco większego niż w rzeczywistości. Trudniej też dostrzec na nim kurz i zabrudzenia, co jest szczególnie dobrą wiadomością, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak niechętnie dzieci sprzątają po sobie.

Zobacz