Wystrój i aranżacje pokoju dziecięcego

Kolory w pokoju dziecięcym. Radzimy, jakie kolory do pokoju dziecka będą najlepsze

Paulina Janczewska

Kolory w pokoju dziecka to rzeczywiście ważny element wystroju. Nawet jeśli ściany będą białe to pokój i tak stanie się kolory ze względu na liczne zabawki i dodatki, jakie będą się tam znajdować. Kolor pokoju dziecięcego warto będzie dopasować nie tylko do elementów wyposażenia ale również pod kątem wieku dziecka.

Jeśli nawet zostawilibyśmy pokój dziecka w bieli będzie kolorowy, ponieważ dziecko samo wniesie tam barwy razem ze wszystkimi swoimi ubrankami, zabawkami i malunkami. Dlatego wybierając kolory ścian w pokoju dziecka ograniczamy się do dwóch trzech barw. Im mniejszy pokój tym bardziej trzeba dbać o konsekwencję.

Kolory dopasowane do wieku

Maluchy w wieku do trzech lat nie zauważają pastelowych kolorów. Dlatego trzeba pamiętać, że dla niemowlaka niezależnie od płci trzeba wybierać zestawienia kontrastowe. Projektanci pokojów dla dzieci stawiają na zabawki i kolory nasycone a także takie zestawienia jak czarny żółty, biel błękit, fiolet czy czerń. Wybierając kolory dla starszych dzieci na pewno trzeba rozmawiać z nimi co lubią najbardziej. Warto podsuną pod oczy próbnik farb i wtedy może dziecko będzie mogło samo zdecydować co będzie dla niego najlepsze.

Triki z kolorami

Trikiem, który ujednolici i uporządkuje pokój dziecka będzie malowanie ścian, podłogi i mebli na taki sam kolor. Na takim tle można sobie pozwolić na małe elementy dekoracyjne, które przyciągną uwagę i staną się ozdobą dla pokoju.

Zielony kolor

Wybierając kolor można zwracać uwagę na psychologię barw. Kolor zielony to rozwiązanie, które będzie dawało uspokojenie i poczucie bezpieczeństwa. Zielony kolor w nadmiarze powodować będzie senność, zmęczenie czy rozdrażnienie.

Niebieski kolor

Kolor niebieski ścian w pokoju dziecka koi nerwy, pomaga w komunikacji, stosowany będzie w terapii lęków. Jednak należy być ostrożnym, bo zbyt dużo sprzyja niedbalstwu, lenistwu, znudzeniu.

Przytulny pokój dla dziecka

Biały kolor

Tak jak jasnoniebieski i zielony uspokaja, łagodzi, podkreśla czyste i intensywne kolory. Biel ma taką zaletę, że nigdy nie będzie jej za dużo.

Żółty kolor

Żółty będzie wpływał na mocniejszy system nerwowy, pobudza intelekt, nastraja dobrze i życzliwie, sprzyja koncentracji. Odcienie żółtego dodają energii, przyciągają owady, żółty także wzmacnia złość, kłótliwość czy niepokój, męczący w nadmiarze.

Różowy kolor

Jasny różowy będzie nastrajał optymistycznie. Taki kolor w pokoju to oznaka ciepła, serdeczności, troski oraz współczucia. Oznacza delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy sobie oraz innym. Róż to jednak snobizm i arogancja a także brak poczucia bezpieczeństwa, z ilością nie będzie można przesadzać.

Czerwony kolor

Kolor czerwony pobudza, dlatego nie będzie nadmiernie dobrze widziany w pokoju dziecka. pamiętajmy, że nadmiar barwy zawsze będzie zły, dlatego trzeba mocno uważać.

Zobacz