Wystrój i aranżacje pokoju dziecięcego

Jak urządzić pokój dla dziecka w modnym stylu retro?

Paulina Janczewska

Przygotowanie pokoju dla dziecka dla rodziców będzie wyzwaniem. Trzeba umieć połączyć funkcjonalność, wygląd oraz wygodę użytkowania dla malucha. Dodatkowo wszystko musi ładnie się prezentować i podobać nie tylko nam, ale również dziecku. Jeśli szukamy inspiracji znajdziemy pokój w stylu marynarskim, czy zamku księżniczki. Tymczasem, jeśli ktoś chce być oryginalny może również postawić na styl retro.

Czyli co to takiego?

Mówiąc o stylu retro trzeba go odpowiednio definiować właśnie dla nas. Co to takiego oznacza? Tak naprawdę bowiem retro będą zarówno meble ala Ludwik XIV, ale także meble z lat 80-tych. A będą one oczywiście całkowicie różne od siebie. Trzeba więc oznaczyć co dla nas będzie tak naprawdę odnosiło się do pojęcia retro. Inspirować się można wiktoriańską Anglią, ale również naszymi dębowymi meblami z dworków z XX wieku. Dlatego sami wybierzmy odpowiedni styl.

Meble

Meble do pokoju retro wydaje się, że będą największym wyzwaniem. Można szukać oryginalnej szafy na ubrania w prostej formie, ale jeśli chcemy przypomnieć sobie dawny styl to tak naprawdę wystarczający będzie wyłącznie jeden charakterystyczny mebel nawiązujący do dawnej epoki. Może być to łóżko jako centralny punkt pomieszczenia, można postawić jakąś komodę czy witrynę. W stylu retro jednak nie meble będą najważniejsze. Mogą one być nawet neutralne, ponieważ najważniejsze to baza pod dodatki. Nie powinny być one nowoczesne ani kolorze wenge a resztę będziemy w stanie zapewnić sobie dodatkami.

Modne wnętrze dziecięce

Ściany

W zależności od tego jaki nurt wybierzemy trzeba także zwracać uwagę na kolor ścian. Wiele osób boi się białych ścian szczególnie razem z białymi meblami. Jednak to błędne myślenie. Pokój dziecka i tak będzie pełen kolorów, ponieważ pojawiać się tam będą zabawki i książki. Można pozwolić sobie na biel na ścianach i meble białe, a potem wybrać charakterystyczne dodatki. Biel do stylu retro bardzo dobrze pasuje. Jeśli decydujemy się na inny kolor ścian to wydaje się, że opcją będą kolory pastelowe. Dozwolone są tapety, pamiętajmy jednak o nawiązaniu do stylu retro.

Dodatki

To właśnie dodatki budują urok. Firanki, oświetlenie, dywan, pościel, poduszki czy narzuta. To wszystko będzie decydować o ostatecznej estetyce pokoju i ma wielkie znaczenie, jeśli komuś zależy na ciekawej estetyce, która ma mieć formę przypominającą dawne lata. W pokoju dziewczynki świetnie sprawdzą się między innymi zestawienia, w których pojawiają się falbanki, u chłopców będzie można postawić na kratę, która przed laty była bardzo modna i znów do nas wraca.

Zobacz