Wskazówki i porady

Jak zadbać o bezpieczeństwo w dziecięcym pokoju

Paulina Janczewska

Gdy myślimy o meblowaniu pokoju dziecięcego, powinniśmy mieć na uwadze to, że znajdowane w nim rozwiązania muszą się charakteryzować nie tylko atrakcyjnością wizualną, ale i praktycznością i bezpieczeństwem. Podkreślenie roli bezpieczeństwa nie jest wcale przypadkowe, nie można bowiem nie odnieść wrażenia, że kwestia ta jest często pomijana przez rodziców.

Chcemy, aby meble były miłe dla oka i współgrały z innymi elementami wystroju, zapominamy jednak, że dziecko potrafi być niezwykle kreatywne i zwykle nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich pomysłów. Wybór mebli z odpowiednich materiałów ma tym większe znaczenie, im mniejsze jest dziecko. W tym przypadku warto zwracać uwagę nie tylko na potencjalną trwałość zakupionych przez nas rozwiązań, ale i na certyfikaty, które potwierdzają, że producent przestrzega obowiązujących norm.

Bezpieczna konstrukcja

Już choćby dlatego zakup wyposażenia do dziecięcego pokoju nie powinien być pozostawiany na ostatnią chwilę. Im wcześniej zaczniemy go planować, tym lepiej, pozwoli nam to bowiem na zapoznanie się z różnymi propozycjami, a także sprawi, że poznamy nie tylko wygląd mebli, ale i ich właściwości. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście narożniki łóżka, komody lub półek. Te powinny być zaokrąglone, jeśli bowiem dojdzie do przypadkowego uderzenia, zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia urazu.

Bezpieczne meble dziecięce

Jeśli meblujemy pokój małego dziecka pamiętajmy też o tym, że im mniej skomplikowana jest budowa mebla, tym lepiej. Pozwala to na unikanie niebezpiecznych otworów oraz pozornie niegroźnych mechanizmów, które stanowią jednak poważne zagrożenie w kontakcie z niewielką dziecięcą rączką.

Materiały i skład chemiczny

Jeszcze przed zakupem warto też upewnić się, że nasze meble nie mają elementów ostrych oraz wystających, a także, czy ich wykończenie jest solidne. Niebezpieczne są też stosunkowo nieduże części, które są w stanie odpaść, gdy dziecko wykazuje nadmierną aktywność. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo i skład samych materiałów, z których mają być wykonane rozwiązania trafiające do dziecięcego pokoju. Na pierwszy plan wysuwa się ich naturalność i ekologia. Tak farby, jak i lakiery, które są wykorzystywane do ich malowanie nie mogą posiadać w swoim składzie metali ciężkich, ryzykowne są też wszelkie substancje szkodliwe, które byłyby wdychane przez dziecko, nawet nieświadomie. Dobrze jest stawiać na meble z mocnego, litego drewna, choć sprawdza się także inne wytrzymałe tworzywo. Produkty dla najmłodszych mają też zestawy certyfikatów, dobrze jest więc zwracać uwagę na ich obecność.

Zobacz