Wskazówki i porady

Jak dobrać meble dla dziecka?

Paulina Janczewska

Rodzice często zastanawiają się nad tym, kiedy zacząć meblować pokój dziecięcy i jakie meble są w nim najbardziej odpowiednie. Nie można uznać, że jedna odpowiedź jest w tym wypadku mniej trafna niż inna, wiele osób zgadza się jednak z tym, że to właśnie stopniowe meblowanie jest tym, które przynosi najlepsze rezultaty.

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Pierwszym krokiem powinno być zatem zainwestowanie w łóżeczko lub komodę, a także w fotel lub sofę tak, aby zapewnić wygodę nie tylko samemu dziecku, ale i osobie, która będzie się nim opiekowała i poświęcała maluchowi swój czas. Odpowiednio wcześnie warto też zainwestować w wykładzinę lub ciepły dywan, maluch będzie się bowiem bawił na nim jeszcze na długo przed podjęciem trudnej nauki chodzenia. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby od razu postawić na cały komplet mebli, choć już dziecko pięcioletnie jest często osobą, która posiada własny gust i może nie zgadzać się z wyborami rodziców. Sami sprzedawcy przestrzegają zresztą tych ostatnich przed zakładaniem, że doskonale wiedzą oni, jakie meble pasują, a jakie nie pasują do dziecięcego pokoju, małe dzieci boją się bowiem choćby wielu motywów zwierzęcych, które ich rodzice uznają za urocze.

Funkcjonalne meble dziecięce

Wybór mebli z dzieckiem

Jeśli więc mamy taką możliwość, powinniśmy zaangażować dziecko w wybór mebli, które pojawią się w jego pokoju. Rodzic powinien pozwolić mu na dopasowanie kolorystyki do własnych potrzeb, może też wysłuchać uwag malucha na temat wiodących motywów. Oczywiście, nie brakuje i takich decyzji, które to rodzice podejmują samodzielnie. W taki sposób powinno się decydować choćby o wyborze producenta, da to bowiem gwarancję tego, że meble będą się charakteryzowały wysoką jakością, stabilnością oraz długą gwarancją.

Meble dziecięce na lata?

Tu pojawia się zresztą kolejne wyzwanie, już na etapie zakupu wskazane jest bowiem zastanowienie się, jak długo mają nam służyć meble. Jeśli mają być one rozwiązaniami na lata, szczególnie niebezpieczne potrafią być motywy bajkowe oraz typowo dziecięce. Nie można zapominać o tym, że również w tym kontekście mówi się o zmieniających się trendach. W pewnym momencie bajki przestają być modne, a coraz starsze dziecko ma potrzeby, które się zmieniają. Niektórym meblom należy też poświęcić większą uwagę niż innym. Tu dobrym przykładem jest biurko. Idealne jest takie, które odznacza się regulowaną wysokością, a co za tym idzie, może z niego korzystać zarówno pięciolatek, jak i dziecko dziesięcioletnie. Planując wystrój pokoju dziecięcego należy też pamiętać, że to aktualne potrzeby dziecka muszą się znajdować na pierwszym miejscu. Odnosi się to choćby do lokalizacji półek i innych elementów wiszących.

Zobacz