Praktyczne biurko dla ucznia

Jak wybrać biurko dla pierwszoklasisty?

Paulina Janczewska

Jeśli przymierzamy się do wykonania remontu w pokoju pierwszoklasisty, nie ulega wątpliwości, że czas wakacji jest idealnym do tego momentem. Niezbędne będzie nam przede wszystkim biurko. To wyjątkowy mebel, który informuje o tym, że dziecko właśnie skończyło czas, w którym tylko się bawiło i staje się uczniem. Oczywiście, biurko powinno nie tylko podobać się małemu uczniowi, ale i zwracać na siebie uwagę ze względu na swoją wygodę i funkcjonalność.

Biurko tradycyjne

Jeśli zależy nam na modelu uniwersalnym, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczne biurko, które posiada wnękę na nogi, szafę z szufladą oraz miejsce na komputer. Takie rozwiązanie doskonale komponuje się z większością pomieszczeń, bez względu na to, jak są one umeblowane. Można je umieścić tak pod oknem, jak i obok łóżka, a jego zaletą jest zarówno niewielki rozmiar, jak i waga. Jeśli decydujemy się na klasyczne biurko, możemy sami zdecydować również o tym, jaka ma być jego wysokość. Nietrudno domyślić się, że w tym wypadku wzrost dziecka jest czynnikiem o kluczowym znaczeniu.

Jeśli dziecko idzie do pierwszej klasy, 75 centymetrów powinno być optymalną wysokością. Nie warto też inwestować w rozwiązania, które odznaczają się zbyt wąskim wycięciem na nogi oraz dość głębokimi szufladami pod udami ucznia. Jeśli są one zbyt niskie, często ocierają się o dziecięce uda, a tym samym każda próba poruszenia się wywołuje poczucie dyskomfortu. Klasyczne biurka mają i tę zaletę, że są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Nie są też rozwiązaniami przesadnie drogimi, a ich cena wynosi maksymalnie 250 PLN.

Parametry dobrego biurka

Biurko ergonomiczne

Oczywiście, biurko może też rosnąć razem z uczniem, co daje nam pewność, że będzie mu sługo służyło. W takim przypadku niezbędne jest skoncentrowanie się na modelu ergonomicznym, a więc takim, który jest się w stanie dopasować do rosnącego użytkownika. Biurka tego typu mają regulowaną wysokość, sami możemy też określić kąt, pod jakim nachylać ma się blat. To znakomite rozwiązanie zwłaszcza wówczas, gdy nasze dziecko dużo rysuje i maluje, a my wiemy, że zabawy plastyczne sprawiają mu wiele przyjemności.

Regulacja kąta sprawia przy tym, że blat może być nachylony tak, aby dziecko miało maksymalnie wygodną pozycję nawet podczas skomplikowanych prac manualnych. Oczywiście, takie rozwiązanie jest droższe od standardowego i często trzeba zapłacić za nie nawet 1000 złotych. Inną propozycją, którą warto się zainteresować są biurka narożne. Te sprawdzają się zwłaszcza wówczas, gdy brakuje nam miejsca w pokoju i chcemy, aby obecność biurka nie przyczyniała się do zagracenia go.

Zobacz