Praktyczne biurko dla ucznia

Biurko dla ucznia – jakie wybrać?

Paulina Janczewska

Uczeń w szkole podstawowej będzie spędzał około 2 godziny dziennie przy biurku. Nastolatek będzie tam już godzinę dłużej. Dlatego dobrze wybrane zgodnie z zasadami ergonomii biurko będzie bardzo ważne, tak samo ważne jak książki czy sprzęt informatyczny. Staje się centralnym punktem miejsca do nauki dla dziecka.

Biurko dla malucha oraz nastolatka

Wskazówką przy wyborze biurka powinien być wiek ucznia. W pierwszych latach edukacji dziecko będzie się skupiać na czytaniu i pisaniu, dlatego wtedy będzie to biurko małego pisarza i malarza. Pierwsze lekcje informatyki młody uczeń może pobierać korzystając z komputera czy laptopa rodziców.

Blat w biurku musi spełniać kilka wymogów. Dziecko powinno bez zmieniania pozycji móc dosięgnąć każdy punkt takiego biurka. Dobrze będzie jeśli powierzchnia jest wygodna w czyszczeniu i odporna na zarysowanie twardymi przedmiotami. W innym przypadku szybko pojawi się tam siatka rys i pierwsze wyprawki pisarskie. Świetne będą w tym względzie płyty laminowane MDF, które są bardzo wytrzymałe. Blaty sosnowe, które są estetyczne i lubiane przez rodziców już nie koniecznie będą dobre, ale nie trzeba z nich rezygnować całkowicie. Zaletą mebli z sosny będzie to, że mają ciepły desing, świetnie pasują do pastelowych dziecięcych pokoi a cena także nie będzie odstraszająca.

Wyposażenie biurka dziecka

W biurku dobrze będzie, jeśli pojawiają się szuflady, gdzie można chować przybory pisarskie i plastyczne. Nieco później będzie tam również papier do drukarki. Większość dostępnych na rynku biurek z szufladami wyposażona będzie w specjalne fabryczne organizery. Jeśli biurko ich nie posiada to można dokupić je samodzielnie, a na pewno będą one przydatne.

Podstawowym narzędziem pracy z czasem stanie się komputer, dlatego warto mieć takie biurko, które będzie przystosowane do sprzętu elektronicznego i między innymi ułatwi przeprowadzenie kabli przez sprzęt. Jeśli chodzi o komputer stacjonarny biurko będzie musiało być również nieco szersze. Dobrze będzie, gdy znajdzie się na biurku albo w pobliżu także miejsce na drukarkę.

Bezpiecznie za biurkiem

Dziecko rośnie i to również będzie związane z doborem biurka. Te obecnie nam proponowane coraz częściej przybierają formę specjalnej konstrukcji, w której mamy zorganizowany specjalny regulowany co do wysokości blat i dzięki temu ta opcja będzie się rzeczywiście bardzo dobrze sprawdzać.

Dziecko dobrze będzie potraktować poważnie i dlatego warto będzie także zwrócić uwagę na to jak wygląda kwestia jego potrzeb czy oczekiwań. Może być bowiem tak, że dziecko będzie już miało pomysł na wymarzone biurko.

Zobacz