Nowoczesne meble dla dzieci

Meble stworzone dla dzieci

Paulina Janczewska

Zakupy mebli do pokoju dziecięcego to w dużej mierze kontrowersyjna sprawa, ponieważ nie ma tutaj jednej recepty, na którą zgadzaliby się wszyscy rodzice, albowiem każdemu podobają się inne meble. Zazwyczaj zakłada się, że najlepiej jest to robić stopniowo.

Zakupy zwykle zaczyna się od łóżeczka oraz komody z przewijakiem. Jest to absolutne minimum dla niemowlaka, do którego dokłada się jeszcze fotel i jakąś sofę. To wystarcza dla najmniejszego dziecka. Jeśli zaopatrzymy pokój w jakiś ciepły dywan lub imitującą go wykładzinę, uzyskamy bardzo przyjemny efekt całości.

Bardzo szybko potrzeby dziecka będą jednak wzrastać, a do tego dochodzić będą jeszcze kwestie związane z gustem dziecka. Pięciolatek posiada bardzo silne preferencje estetyczne, do tego ozdoby, które nam wydają się pocieszne, dla dziecka mogą być straszne. Zazwyczaj lepiej jest po prostu kierować się prostotą i stawiać na jednorodną, jasną kolorystykę, którą potem będzie się uzupełniało mniejszymi dodatkami pasującymi dziecku.

Zakupy z dzieckiem

Na zakupy mebli najlepiej jest się wybierać z dzieckiem. Zadaniem rodzica jest wybranie producenta, który oferuje meble o odpowiedniej jakości, stabilności i z długą gwarancją, a dziecko będzie wybierało konkretne elementy wyposażenia pokoju. Powinny to być: łóżko, szafa, regał z szafką i biurko. W pokoju powinna być też przestrzeń zabawy, która będzie posiadała własne miejsce na przechowywanie zabawek, na przykład dużą skrzynię czy dodatkową szafkę.

Akcesoria do pokoju dziecka

Meble dziecięce zazwyczaj kupuje się z myślą o określonym przedziale czasowym. Jeśli kupuje się meble stabilniejsze i solidniejsze, takie na lata, nie powinny być w słoniki i żabki. Potrzebna jest uniwersalność, która potem ewentualnie może być rozbudowywana przez kreatywność samego dziecka, na przykład poprzez naklejenie fototapety z wybranym przez dziecko motywem.

Biurko dziecięce

Ważnym elementem pokoju dziecka jest zawsze biurko. Będzie ono bardzo rożne dla pięciolatka i dziesięciolatka. Największa różnica będzie dotyczyła jego wysokości. Można kupić droższe biurko regulowane, które starczy na lata lub biurko bez regulacji, mniej solidne, które po niedługim czasie się wymieni. Do biurka należy dopasować krzesło, najlepiej z podłokietnikami, które będą pomagały w utrzymaniu odpowiedniej pozycji w czasie pisania.

Pamiętajmy, że jest to przede wszystkim pokój dziecka i to dziecku ma służyć. Dlatego ważnym jego elementem musi być przestrzeń do zabawy, a wszystkie szafki czy półki muszą być dostosowane do możliwości dziecka, by nie były poza jego zasięgiem.

Zobacz