Nowoczesne meble dla dzieci

Meble do pokoju dziecka

Paulina Janczewska

Wybór mebli do pokoju dziecięcego nie jest prosty, o czym wielu rodziców dowiaduje się już po fakcie narzekając na błędy przy selekcji. Na szczęście dla dzieci dostępne jest obecnie bardzo wiele produktów klasycznych o określonych formach, jak również tak zwanych kombajnów, czyli propozycji pełniących na raz wiele funkcji.

Jeśli odpowiednio dobierze się meble, będą one służyły dziecku przez długie lata. Jeśli myślimy o długiej perspektywie czasowej, najlepiej jest stawiać na meble o uniwersalnej stylistyce, by dziecko w każdym wieku było w stanie się z nimi identyfikować. Nie zapominajmy też o atestach, bo meble muszą być ładne i funkcjonalne, ale przede wszystkim mają być bezpieczne.

Co ważne, inaczej kupuje się meble dla noworodków i inaczej podchodzi się do sprawy w przypadku dzieci trochę starszych. Co ważne, różnice pomiędzy wyposażeniem pokoju chłopca i dziewczynki nie są aż tak istotne.

Niemowlę

Meble dla niemowląt można kompletować z pojedynczych elementów lub kupić jako gotowy zestaw. Nie należy ignorować ich estetyki, bo maleństwa może i nie mają jeszcze określonego gustu, ale kształty i kolory będą wpływały na ich nastrój. Co ważne, będą też wpływały na sen dziecka, a nawet na jego apetyt.

Zawsze w tym wieku najważniejsze jest łóżeczko. Dobrym wyborem są wielofunkcyjne kojce o typowym rozmiarze 120x60 centymetrów, co jest oczywiście tylko propozycją. Trzeba jednak pamiętać, że krótki kojec będzie oznaczał konieczność jego szybkiej wymiany. Taki kojec może posłużyć dziecku nawet do 3 roku życia. Nowoczesne kojce posiadają wiele dodatkowych funkcji, na przykład wibracje uspokajające dzieci oraz nadstawki z przewijakami.

Zestaw mebli dziecięcych

Jeśli w pokoju dziecka nie będzie kojca z przewijakiem, niezbędna będzie komoda z takim sprzętem. Do tego należy jeszcze dołożyć fotel do karmienia.

Dziecko dwuletnie

Od drugiego roku życia dziecko może korzystać z mebli flexible, czyli właśnie kombajnów. Dziecko w tym czasie potrzebuje więcej miejsca na swoje rzeczy, więc potrzebna będzie dodatkowa komoda lub szafa. Najważniejsze będzie łóżko. Jeśli kupimy takie ze zdejmowanymi barierkami, posłuży dłużej.

W tym wieku dziecko powinno mieć już też krzesło i stolik dopasowane do swojego wzrostu.

Pięciolatek

Pięciolatek to już duże dziecko, które zacznie być bardziej socjalne i będzie się też powoli przygotowywało do szkoły. Dziecko będzie potrzebowało większego łóżka, strefy nauki oraz strefy zabawy. Dobrze dobrane elementy posłużą dziecko nawet przez kilka lat, ale w żadnym razie nie mogą być za duże dla jego wzrostu.

Zobacz